Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5

Temat: Twarde sprzęgło, ciężko wchodzące biegi?

  1. #1
    Użytkownik Dwusuwowiec Avatar dyymianek
    Dołączył
    06 2012
    Mieszka w
    Radomsko
    Auto
    Alfa 156 FL SW 1.9 JTD 115KM@140KM
    Postów
    106

    Domyślnie Twarde sprzęgło, ciężko wchodzące biegi?

    Witam
    Spotkałem się z bardzo dziwnym objawem w mojej 156 FL 1.9 JTD. Kupiłem samochód 3msc temu, sprzęgło od samego początku chodziło bardzo ciężko, z niewielkim skokiem (pedał położony był niżej niż hamulec). Biegi wchodziły dobrze, nie było żadnego oporu, sprzęgło brało od samego dołu więc niby wszystko ok. Problem z ciężko wchodzącymi biegami zaczął się około tydzień temu na mrozie bardzo ciężko wchodziła jedynka i wsteczny, inne biegi też ciężko ale dawało rade je wbić. Dzisiaj zszedłem do samochodu i nogą podniosłem delikatnie pedał sprzęgła - efekt mnie bardzo zaskoczył, sprzęgło chodzi bardzo delikatnie, biegi wchodzą bez najmniejszego problemu ale co mnie zaskoczyło, sprzęgło bierze pod samym końcem.
    Robiłem dzisiaj test sprzęgła tzn na 3 i nawet 5 biegu próbowałem ruszyć bez gazu, samochód ciągnął normalnie. Teraz po podniesieniu sprzęgła czyli jak niby chodzi już lekko i dobrze ruszając na 3 bez gazu samochód gaśnie.
    Sprzęgło wogóle się nie ślizga podczas jazdy.
    Zastanawia mnie czemu przez 3msc pedał chodził bardzo ciężko i brał od samego dołu a po ruszeniu sprzęgłem delikatnie do góry objawy zniknęły wszystko jest ok, ale sprzęgło łapie na samym końcu?

  2. #2
    Użytkownik Romeo Avatar ANET
    Dołączył
    05 2007
    Mieszka w
    Bochnia
    Auto
    ALFA 164 SUPER 3.0V6 24V
    Postów
    2,442

    Domyślnie

    Płyn masz w układzie?

    - - - Updated - - -

    Nic o nim nie piszesz.

  3. #3
    Użytkownik Alfista Avatar zieloo007
    Dołączył
    05 2009
    Mieszka w
    Racibórz
    Auto
    Była 156 1.9 jtd, jest Toyota Avensis t27 '18
    Postów
    4,144

    Domyślnie

    Może wcześniej ktoś zmieniał sprzęgło i nie zostało po montażu prawidłowo odpowietrzone...

  4. #4
    Użytkownik Dwusuwowiec Avatar dyymianek
    Dołączył
    06 2012
    Mieszka w
    Radomsko
    Auto
    Alfa 156 FL SW 1.9 JTD 115KM@140KM
    Postów
    106

    Domyślnie

    Stan płynu sprawdzany, prawidłowy. Co do sprzęgła nic mi na ten temat nie wiadomo, a poprzedni właściciel dał mi wszystkie rachunki z wymian które przeprowadzał i na temat sprzęgła nic nie wspominał.
    Dodam, że moc samochodu podniesiona do około 140KM więc pewnie jeśli sprzęgło już zużyte to przy tej mocy szybko padnie. Bardzo mnie to zdziwiło, że po delikatnym podniesieniu sprzęgła biegi wchodzą idealnie a wchodziły od tygodnia na mrozie bardzo ciężko, dzisiaj rano to miałem już duży problem z tym żeby wrzucić 1 i wsteczny. No, ale też dziwne, że jeszcze dzisiaj sprawdzałem jak bierze sprzęgło i brało na samym dole a po tym podniesieniu sprzęgła teraz bierze od połowy a nawet bliżej końca (chociaż może tak mi sie zdaje po tym jak byłem przyzwyczajony do wcześniejszej pracy sprzęgła).
    Do tego dziwne, że dzisiaj testując na 5 biegu ruszając bez gazu samochód nie zgasł a teraz 3 bieg i gaśnie (niby prawidłowa praca sprzęgła).
    Może jakoś to sprzęgło się zawiesiło - nie odbiło prawidłowo, może było zapowietrzone i jakimś sposobem się odpowietrzyło?

    Dodam, że w domu mam drugą AR 156 i tam sprzęgło chodzi lekko i dziwiło mnie troche czemu u mnie tak ciężko ale tak jeździłem a tu dzisiaj nagle sprzęgło chodzi lżej niż w tamtej.

  5. #5
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar pawel2910
    Dołączył
    07 2011
    Auto
    Były: 156 2.4 JTD 02r. AR 159 2.4 JTDM 06r. Jest: Giulietta QV 12r.
    Postów
    927

    Domyślnie

    Ja to tak mam, że na zimnym chodzi lżej niż na ciepłym silniku, objaw typowy dla walniętego docisku, u ciebie najpierw sprawdziłbym wysprzęglik, jak nie pomoże to niestety trzeba zrzucać skrzynię i sprawdzać co kwalifikuje się do wymiany, zostaje jeszcze pompa sprzęgła przy pedale ale raczej rzadko to pada.

Podobne wątki

  1. Skrzynia biegów i ciężko wchodzące biegi
    Utworzone przez bynus w dziale 166
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 12-05-2015, 14:23
  2. Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 26-01-2015, 16:42
  3. Ciężko wchodzące biegi, nisko łapiące sprzęgło V6
    Utworzone przez maciekb w dziale 166
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 10-09-2012, 15:14
  4. Ciężko albo wcale wchodzące biegi podczas jazdy
    Utworzone przez lemoniadowy w dziale 156
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 25-09-2010, 20:03
  5. [146] twarde sprzęgło
    Utworzone przez michalalfa146 w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 28-04-2008, 21:44

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory