Strona 1 z 37 1234567891011 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 369

Temat: Podgrzewacz płynu chłodniczego- wykorzystanie bezpieczników

  1. #1
    Użytkownik Pirat drogowy
    Dołączył
    11 2006
    Mieszka w
    Łódź
    Postów
    267

    Domyślnie Podgrzewacz płynu chłodniczego- wykorzystanie bezpieczników

    Witam

    Planuję założenie podgrzewacza płynu chłodzącego. Czytałem wiele wątków jednak na moje pytanie nie znalazłem odpowiedzi.

    Czy jeżeli posiadam bezpieczniki od dodatkowej nagrzewnicy(50Ai 30A) jest szansa na ich wykorzystanie? czy oznacza to że mam przygotowaną instalacje i sterowanie podgrzewaczem?

    Niestety przekaźników nie znalazłem pod maską ani samego podgrzewacza. Na pewno jest bezpiecznik 70A na akumulatorze.

    Jeżeli da radę to jak się w to wpiąć?
    Czarna 156 2004r

  2. #2
    Użytkownik Świeżak Avatar MISSIEKS
    Dołączył
    10 2009
    Mieszka w
    ZEBRZYDOWICE, WADOWICE
    Auto
    ALFA 159 SW 2.4 JTDM Q4 - jest, ALFA 156 SW FL 1.9 JTD 115 - była
    Postów
    109

    Domyślnie

    Dwa lata temu przerabiałem to u siebie i sprawa wyglądała następująco:
    1. Wersje po FL nie miały podgrzewacza płynu chłodniczego, lecz dodatkową nagrzewnice elektryczną, montowaną w kabinie w obudowie całego zespołu klimatronika. Patrząc od strony pasażera można dojrzeć wyprofilowanie obudowy, gdzie coś takiego było w pewnych wersjach montowane.
    2. Kable poprowadzone są od aku, poprzez bezpiecznik 70A przy aku, do dwóch bezpieczników obok filtra paliwa - 50A i 30A. Dalej kable wchodzą do kabiny i zakończone są w potrójnej wtyczce, obok wentylatora ( dwa kable do dodatkowej nagrzewnicy i kabel do wentylatora). Wersje które nie były fabrycznie wyposażone w tą nagrzewnice nie mają przekaźników.
    3. Sterownie nagrzewnicą w wersjach po FL odbywało się przez klimatronic, niestety podejrzewam, że tak jak u mnie zamontowana wersja panelu sterowania nie przewiduje obsługi dodatkowej nagrzewnicy - brak odpowiednich napięć na pinach. Sterowanie trzeba robić samemu. Najprościej dwa przełączniki zamontowane obok lewarka biegów, napięcie z zapalniczki i przekaźniki zamontowane w komorze obok bezpieczników.
    4. W przypadku montażu ori podgrzewacza wody, dobrze jest kupić oryginalne węże do nagrzewnicy z wersji CF2.
    Powodzenia

  3. #3
    Użytkownik Romeo
    Dołączył
    09 2012
    Mieszka w
    Kraków Radom
    Auto
    159 1.9 16v q-tronic 2008r
    Postów
    876

    Domyślnie

    masz pod maską 50 i 30A zamontowne na grodzi??

    zrób tak - na zimnym silniku, odpal auto, sprawdź napięcie na aku (ma być min 12,8V) a następnie wypnij te 2 bezpieczniki i zobacz czy na krórymś z 4 pinów jest napięcie +12V. Być może należy jeszcze zwiększyć obroty silnika i wtedy spr. Ja masz to fajnie. Trzymaj miernik do momentu pełnego nagrzania silnika (niby 70stC, ale dla pewności lepiej dłużej). Jak Ci zaniknie napięcie - znaczy, ze masz sterownie podgrzeaczem. Wtedy tylko podłączasz się pod te bezpieczniki i powinno działać.

    Inną metodą jest odnalezienie tejemniczego przekaźnika - znajduje się on za ścianą grodziową, czyli wychodzi na to, że we wnętrzu pod deską w okolicy nawiewu centralnego.

  4. #4
    Użytkownik Pirat drogowy
    Dołączył
    11 2006
    Mieszka w
    Łódź
    Postów
    267

    Domyślnie

    Dzięki za wyjaśnienie. jakie są koszty takiej dodatkowej nagrzewnicy i jak ona wygląda?Masz ja u sibeie zamontowaną czy d
    Czarna 156 2004r

  5. #5
    Użytkownik Romeo
    Dołączył
    09 2012
    Mieszka w
    Kraków Radom
    Auto
    159 1.9 16v q-tronic 2008r
    Postów
    876

    Domyślnie

    nagrzewnica elektryczna?? więc jakim cudem nagrzewa silnik??
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Przechwytywanie.JPG
Wyświetleń:	359
Rozmiar:	37.7 KB
ID:	79849

    - - - Updated - - -

    robiłem test i temp powietrza z kratek rosła wraz ze wzrostem temp. wody (i była ok 10stC niższa od wody), więc nagrzewnicy nie było, ani płynu, ani (działającej) elektrycznej. Nadlal ciekawi mnie zagadnienie nagrzewnicy el. Masz jakieś dane??

  6. #6
    Użytkownik Pirat drogowy
    Dołączył
    11 2006
    Mieszka w
    Łódź
    Postów
    267

    Domyślnie

    dzisiaj lub jutro postaram się sprawdzić miernikiem zasilanie. Mnie zastanawia jak zrobić by podgrzewacz, który być może założę włączał się przy temp poniżej 15 stopni.
    Czarna 156 2004r

  7. #7
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar jaboleq
    Dołączył
    06 2010
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    AR 156 SW 1.9 16V powered by @sdero
    Postów
    7,326

    Domyślnie

    Nagrzewnica elektryczna nie ogrzewa silnika. Taki mały błąd interpretacji zasady działania w instrukcji obsługi.

    emo94 to jest świetne rozwiązanie aby podłączyć się z podgrzewaczem do sterowania klimatronika.

    Wystarczyło by dołożyć przekaźnik albo dwa pod sterowanie nagrzewnicą elektryczną i można już z automatu mieć dogrzewanie płynu chłodzącego oraz nagrzewnicę elektryczną.

    Hmm chyba na następną zimę zamontuję sobie to wszystko
    ::::::: I am IN LOVE with trance! ::::::: Moja włoszka :::::::

  8. #8
    Użytkownik Romeo
    Dołączył
    09 2012
    Mieszka w
    Kraków Radom
    Auto
    159 1.9 16v q-tronic 2008r
    Postów
    876

    Domyślnie

    15st? wydaje mi się, że to trochę za mało. http://www.forum.alfaholicy.org/zrob...ml#post1034397 ja to tak rozwiązałem, ale wyłącza sie przy ok 60stC.

    jaboleq masz może więcej inf na temat tej nagrzewnicy? jak ona wygląda w 156, jak to na schematach wygląda? Widziałem, że np w megankach jest to stosowane, ale że w alfie - nie wiedziałem..

  9. #9
    Użytkownik Pirat drogowy
    Dołączył
    11 2006
    Mieszka w
    Łódź
    Postów
    267

    Domyślnie

    chodziło mi o temperaturę zewnętrzną 15 stopni. grzać by miało do ok 60stopni
    Czarna 156 2004r

  10. #10
    Użytkownik Romeo
    Dołączył
    09 2012
    Mieszka w
    Kraków Radom
    Auto
    159 1.9 16v q-tronic 2008r
    Postów
    876

    Domyślnie

    no to drugi termostat NC doczepiony np. do nadkola (gdziekolwiek, gdzie bęzie łapał temp z zewnątrz) i na temp 15stC, ale skąd taki weźmniesz, to mnie nie pytaj
    ewentualnie jakiś układzik z termistorem, ale mi by się nie chciało bawić, już lepiej przełącznik gdzieś upchnąć - przyjdzie wiosna -wyłączyć całkowicie podgrzewacz i tyle.
    Ostatnio edytowane przez emo94 ; 12-12-2012 o 17:08

Podobne wątki

  1. Podgrzewacz płynu chłodzącego i ogrzewanie
    Utworzone przez Złoty w dziale 156
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 13-02-2016, 13:40
  2. [Brera] Wysoki stan płynu w zbiorniczku wyrównawczym płynu chłodniczego.
    Utworzone przez zuch10 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 03-01-2016, 20:49
  3. Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 15-12-2013, 01:29
  4. 100zł, czy to dużo za podgrzewacz płynu?
    Utworzone przez Proxim@Ar w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 02-02-2013, 19:04
  5. [145] Podgrzewacz płynu układu chłodzenia w dieslach
    Utworzone przez bulan74 w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 20-01-2013, 20:06

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory