Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 18

Temat: Rozrząd 2.0 TS - podzespoły, koszty

  1. #1
    henekl
    Gość

    Domyślnie [166] rozrząd 2.0 TS

    Witam!!!

    Wymienilem kompletny rozrzad w Alfie 166 2,0 TS tj. rolka, napinacz, pompa wodna, pasek rozrzadu, pasek pomocniczy, rolka i napinacz.

    Mam pytanie zwiazane z paskiem rozrzadu dotyczace ksztaltu paska a rolki, rolka ma ksztalt trapezu a pasek jest polokragly. Rozrzad zostal zakupiony w sklepie przy warsztacie za 1500 zl oraz zamontowany przez fachowca w warsztacie.

    Mechanik zapewnial mnie ze jest on prawidlowy, ja jednak mam watpliwosci dotyczace tej wymiany!!!
    Prosze o fachowa rade czy jest to prawidlowy pasek oraz czy jego ksztalt jest odpowiedni do rolek.
    Obecnie samochod jest na chodzie, jezdzi sprawnie- wymiana ta jednak nie daje mi spokoju a chcialbym jezdzic wyluzowany.

  2. #2
    waldi
    Gość

    Domyślnie

    :? Troche tych paskow widzialem raczej tak moze byc jak odpalil i nic sie niestalo to juz ok :?

  3. #3
    Bedboys
    Gość

    Domyślnie

    Trochę to dziwne :|?: Jak w swojej byłej 1,6 ts zmieniałem rozrząd to pasek a :|?: raczej jego zęby miały kształt półokrągły i zęby na rolce też pasowały do kształtu zębów paska. Jak Ostanio kolega zmieniał w Astrze II to zęby były w kształcie trapezu i rolki też ?? więc tu chyba jest coś nie tak. To że silnik pracuje OK po wyminie nie świadczy że jest dobrze bo takie zestawienie trapez-półkole może powodować mo cno przyspieszone zużycie paska i w efekcie jego wcześniejsze niespodziewane zerwanie. Ja bym takiego rozrządu nie założył.

  4. #4
    tomkap
    Gość

    Domyślnie

    Chyba zależy od producenta paska.Koła są trapezowe, ale ząbek okrągły także będzie się zazębiał. U mnie na kole jest trapez a na pasku ząbek zaokrąglony i jesy OK.

  5. #5
    Użytkownik Quadrifoglio Verde
    Dołączył
    10 2007
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    AR156 1,6TS 1999 r.
    Postów
    5,304

    Domyślnie

    Ząbki na pasku są zaokrąglone więc nie ma się czym przejmować. Pamiętaj jednak, że po przejechaniu 2-3 tys. km powinieneś sprawdzić napięcie paska. Mało kto to robi, a potem są kłopoty z remontem głowicy, bo pasek może się wydłużyć w początkowym okresie eksploatacji i napinacz przestaje dobrze spełniać swoją funkcję.

  6. #6
    henekl
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Napisał SG0240
    Ząbki na pasku są zaokrąglone więc nie ma się czym przejmować. Pamiętaj jednak, że po przejechaniu 2-3 tys. km powinieneś sprawdzić napięcie paska. Mało kto to robi, a potem są kłopoty z remontem głowicy, bo pasek może się wydłużyć w początkowym okresie eksploatacji i napinacz przestaje dobrze spełniać swoją funkcję.
    Właśnie przejechałem swoją alfą 3 tyś kilometrów i udałem się do mechanika na sprawdzenie napięcia paska, a mechanik się ze mnie uśmiał i powiedział że pasek się sam naciągnie i nie będzie się głupotami zajmował .
    Oczywiście chciałem za usługę zapłacić , ale i to nie pomogło .
    W innych warsztatach powiedzieli mi to samo , więc sam niewiem kto ma rację .
    może ktoś wie gdzie pisze o tej kontroli po przejechaniu 2-3 tyś kilometrów , wtedy bym był pewny swego a tak nie mam argumentu do dyskusji z mechanikiem .

  7. #7
    Użytkownik Quadrifoglio Verde
    Dołączył
    10 2007
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    AR156 1,6TS 1999 r.
    Postów
    5,304

    Domyślnie

    Rzeczywiście masz rację - o tym nigdzie nie jest napisane. Mało tego, jak się o tym mówi, to mechanicy stukają się w głowę, uważając że jak jest wymieniony rozrząd i nowy pasek to nie ma potrzeby sprawdzania poprawności napięcia napinacza bo napinacz ma sprężynę i niby powinna być zapewniona samoregulacja - mnie też tak informowano.
    Jednak postanowiłem kiedyś sprawdzić, jak wygląda ta samoregulacja po jakimś czasie od wymiany rozrządu. Odkręciłem więc samodzielnie pokrywę i zobaczyłem, że pasek wydłużył się na tyle, że wskazówka napinacza opadła całkowicie. Wniosek prosty - nie było wymaganego napięcia paska i mógł on w każdej chwili przeskoczyć. A czym to grozi, to nie muszę wyjaśniać.
    Oczywiście każdy robi, jak uważa - ja uważam, że dobrze jest sprawdzić prawidłowość napięcia paska po przejechaniu kilku tysięcy kilometrów, żeby potem nie było tzw. zdziwienia.

  8. #8
    Użytkownik Romeo
    Dołączył
    10 2005
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Auto
    166 JTD
    Postów
    2,650

    Domyślnie

    masz asbsolutną rację co do Twoich obaw co do zebów paska.. pólokrągłe zeby (gates) sie wycierają i nie wytrzymują okresowych wymian rorządu, na forum lancia team jest ładny wątek o tym bo oni mają ten sam pasek w swoich 1.8 16v (lybra) co my w alfach 1.8/2.0..

    moim zdaniem najlepiej kupowac DAYKO, ich zeby sa idealnie dopasowane do kół zębatych alfy (trapez)..

  9. #9
    tomkap
    Gość

    Domyślnie

    Pasek trzeba sprawdzić po wymianie. Kilka razy napinałem napinacz i za każdym razem jak po kliku dniach zaglądałem był luzno.Tak luzno, ze moglem go odchilic z koła i zdjać.Początkowo myslalm ze to wina napinacza ale nie.Gdybym niz zagladal pod pokrywę to bym jezdzil z calkowicie luznym paskiem.Trzeba go było naprawdę porządnie napiąć, ponad wskaznik by bylo ok.Ząbki okrągłe za to szybko same zrobiły się trapezowe.

  10. #10
    waldi
    Gość

    Domyślnie

    Zawsze nalezy sprawdzac napiecie paska :twisted:

Podobne wątki

  1. Instalacja gazowa- podzespoły 2.0 ts
    Utworzone przez kolekszy w dziale LPG Zone
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 05-03-2013, 19:22
  2. 166 koszty eksploatacji
    Utworzone przez Piotr83 w dziale Porady przy zakupie
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 10-01-2013, 15:10
  3. Koszty eksploatacji GT 3.2 V6
    Utworzone przez bat25 w dziale GT
    Odpowiedzi: 35
    Ostatni post / autor: 23-10-2012, 07:13
  4. AR 166 JTD - Koszty utrzymania
    Utworzone przez violator666 w dziale 166
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 24-07-2009, 14:04

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory