Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13

Temat: Zakodowanie pilota za pomocą ELM327 Bluetooth i oprogramowania FiatEcuScan

  1. #1
    Użytkownik Świeżak Avatar Damiano94
    Dołączył
    03 2020
    Auto
    Alfa Romeo 147 2.0 TS Distinctive
    Postów
    44

    Domyślnie Zakodowanie pilota za pomocą ELM327 Bluetooth i oprogramowania FiatEcuScan

    Cześć i czołem,

    Jak w temacie, denerwuje mnie otwieranie/zamykanie samochodu z kluczyka i otwieranie bagażnika z poziomu deski rozdzielczej, mam pilot, jednak nie jest sparowany z samochodem.

    Posiadam chińską kostkę ELM327 komunikującą się po Bluetooth i chcę przypisać kluczyk do samochodu. Jednak z pewnych względów oprogramowanie FiatEcuScan średnio chce współpracować z tym modułem - niby wygląda na to, że moduł się łączy i wszystko jest git. Jednak gdy próbuję wejść w nadwozie i dalej Marelli Body Computer w celu sparowania kluczyka oprogramowanie informuje mnie, że moduł nie obsługuje jakiegoś protokołu CAN. Gdy kliknę w ustawieniach interfejsu na "Test", laptop wysyła do modułu ELM komendę AT, ten co prawda odpowiada, ale jakimiś krzaczkami, a samo oprogramowanie FiatEcuScan reaguje na to komunikatem, że moduł jest niekompatybilny.

    Tu pytanie do kogoś bardziej obeznanego - czy na komputerze brakuje mi sterowników lub mam coś źle ustawione, czy trzeba będzie kupić jakiś inny interfejs (na przykład jakiś kabelek)?
    Czytałem kilka tematów, że ludzie programowali po ELMie, ale kabelkowym...

    Dodam, że sam interfejs nie jest raczej uszkodzony - łączy się z oprogramowaniem na smartfonie i pozwala na jakieś podstawowe operacje, w sensie odczyt i kasowanie błędów, odczyt bieżących parametrów samochodu itd.

    Wolałbym uniknąć kodowania kluczyka w ASO czy u jakichś naciągaczy, dlatego chcę to zrobić w miarę samodzielnie i możliwie najmniejszym kosztem, bo z tego co czytam, to nie jest nic trudnego, tylko mam problem z połączeniem się z modułem

    Z góry dzięki i pozdrawiam

  2. #2
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    05 2020
    Auto
    Alfa 147 JTD 8V
    Postów
    174

    Domyślnie

    Nigdy nie udało i się prawidłowo skomunikować po protokole CAN poprzez interface Bluetooth. Fakt działa rewelacyjnie jeśli chodzi o komunikację k-line. Silnik i kilka innych modułów zdiagnozujesz bez problemu.
    Z interface'ami ELM327 jest jeszcze jeden kolejny problem. Bardzo dużo modułów posiada nieprawidłową terminacje linii CAN - co skutecznie uniemożliwia komunikacje po CAN-BUS. Wcale nie jest łatwo znaleźć moduł ELM327 z prawidłowym terminatorem CAN - jest kilka instrukcji jak zmienić rezystory terminatora.
    Dodatkowo musisz mieć pełna wersję FES lub MES bo nie każda scrakowana działa więc albo pełna wersja... no albo..
    Niestety nie mogę dodać linka do strony gdzie opisana jest modyfikacja ELM327 aby działał z FES - na fiat punto klub jest ładny opis. Ale bardzo często chinskie klony mimo modyfikacji dalej nie działają. PIC który jest w klonem ukladu ELM327 jest źle zaprogramowany.
    Ja w końcu po modyfikacji 2 interface'ów które były fatalnymi klonami zakupiłam na alledrogo.pl interface, gdzie sprzedający gwarantował, że działa z FES - i się bez problemu udało dopogramować kluczyki. Pamiętaj, że musisz mieć Electronic Code.
    Reasumując bluetooth jest fajny do szybkiego podglądu parametrów gdy np stroisz auto i chcesz podglądnąć dawkę, doładowanie, lub machnąć szybką diagnozę po K-line, do komunikacji po protokole CAN - moim zdaniem zupełnie się nie nadają.

  3. #3
    Użytkownik Świeżak Avatar Damiano94
    Dołączył
    03 2020
    Auto
    Alfa Romeo 147 2.0 TS Distinctive
    Postów
    44

    Domyślnie

    Dzięki wielkie za odpowiedź.

    Dzisiaj próbowałem jeszcze raz podpiąć tego ELMa, przestała się świecić dioda i przestał być wykrywany przez Bluetooth (jakby przestał mieć zasilanie). Mam nadzieję, że spierniczył mi się ten nieszczęsny ELM, a nie coś w samochodzie...

    Ogólnie zgłębiłem nieco temat z tymi ELMami i ich modyfikacją, wyczytałem o jakichś kombinacjach z rezystorem podciągającym 120ohm. Rozebrałem swój moduł, moim oczom ukazało się mnóstwo malutkich rezystorów SMD, każdy sprawdziłem omomierzem i... rezystorka 120ohm tam nie było. Także wychodzi na to, że pomimo tego, że wszystkie te moduły mają ten sam przydomek (ELM327) mogą być kompletnie inaczej zbudowane. Co gorsza, jeszcze natknąłem się na jakieś informacje, że mogą uszkodzić ECU, co mam nadzieję u mnie się nie stało.

    Anyway, zrobię tak jak mówisz. Znalazłem na Allegro interfejs VAG KKL (na USB) dedykowany do samochodów grupy VAG, ale sprzedawca w opisie informuje, że urządzonko współpracuje też z Fiatem, Alfą, Lancią i ogólnie z oprogramowaniem FES. Ma dużą, niebieską wtyczkę z przełącznikiem umożliwiającym wybór modułu, z którym chcemy się komunikować. Czy ten interfejs masz na myśli? Jeśli tak, to go sobie zakupię.

  4. #4
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    05 2020
    Auto
    Alfa 147 JTD 8V
    Postów
    174

    Domyślnie

    Zacznijmy od tego ze VAG KKL czyli prosty konwerter poziomów nie jest w stanie połączyć się z CANBusem czyli nie jest w stanie ogarnąć programowania kluczyków.
    Konieczny jest interface, który łaczy sie z szyna CAN. Więc bedziesz i tak potrzebował EM327, albo CAN Lawicel albo ODBKey - ELM jest najtańsza alternatywą.
    Możesz zrobić krotki i szybki test czy ELM będzie działał z FES lub MES mierząc opór pomiędzy 6 (CAN low) i 14 (CAN high) pinem we wszyczce OBD. Wychodzi mi na to, że interface dla Fiatów/Alf nie powinien mieć terminatora wbudowanego w układ. Nie przejmuj się, że nie możesz znaleźć resystora 120ohm. 120Ohm to bardzo ogólna wartość, często CAN terminator realizowany jest dwoma rezystorami 62Ohm i pośrednim połączeniem z masa - Sorki nie jestem inżynierem, jestem filologiem i to już zbyt skomplikowane zagadnienie - terminacja szyny CAN jest dość kompleksowym tematem.
    Poszukaj, dobrego ELM'a lub jak jesteś z podkarpacia, to daj znać, zaprogramuję Ci piloty.

  5. #5
    Użytkownik Świeżak Avatar Damiano94
    Dołączył
    03 2020
    Auto
    Alfa Romeo 147 2.0 TS Distinctive
    Postów
    44

    Domyślnie

    I tak jestem pod ogromnym wrażeniem Twojej wiedzy, ja jestem inżynierem i mógłbym się wielu rzeczy od Ciebie nauczyć jeśli chodzi o diagnostykę

    Niestety jestem z mazowieckiego, więc miałbym trochę daleko do Ciebie żeby zaprogramować pilot.
    W każdym razie najprawdopodobniej zamówię jakiegoś ELMa na USB, ale zanim to zrobię to dobrze przeszukam internet, żeby znowu nie kupić jakiegoś szajsu.

    Jeśli chodzi o tamtego ELM na Bluetooth znalazłem tylko jeden rezystor, który prawdopodobnie robił za zworkę (rezystancja zbliżona do 0 ohm). Rezystorów 62ohm też tam nie było, wszystkie (poza tym 0ohm) były poza zakresem na którym mierzyłem, czyli powyżej 200 ohm.

    Jeśli uda mi się zaprogramować ten klucz, to będę Ci dłużny jakiś czteropak dobrego piwa, ewentualnie jakąś flaszkę, bo samemu bym nigdy nie doszedł do takich wniosków

  6. #6
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    05 2020
    Auto
    Alfa 147 JTD 8V
    Postów
    174

    Domyślnie

    Weź jutro multimetr i zmierz rezystancje.. w sumie to bardziej impendancje... ale nie ma to znaczenia pomiędzy pinami 6 i 14. Rozbierz swojego ELM'a i podeślij zdjęcia, ogarniemy modyfikację ELMa - o ile ma dobrze sklonowanego PIC'a
    W razie co to Teamviewer'em pomogę Ci skonfigurować FES'a i zaprogramować piloty.
    Ostatnio edytowane przez Karolina147 ; 07-06-2020 o 22:24

  7. #7
    Użytkownik Świeżak Avatar Damiano94
    Dołączył
    03 2020
    Auto
    Alfa Romeo 147 2.0 TS Distinctive
    Postów
    44

    Domyślnie

    Impedancję ciężko by było zmierzyć takim zwykłym miernikiem, jest ona zależna od częstotliwości i paru innych rzeczy. W tym przypadku zmierzyłem rezystancję między tymi pinami i wynosi ona 64,4kohm ;p

    ELM wczoraj nie działał po podłączeniu do auta, ponieważ jego genialny właściciel gdy rozbierał ELM'a, wsadził płytkę do obudowy odwrotnie, przez co cała wtyczka była odwrócona i ELM był podłączany do gniazda OBD do góry nogami. Popatrzyłem na pinout OBD2 i na szczęście nie wygląda na to, żebym coś uszkodził podłączając ELM w ten sposób...

    Tak jak prosiłaś, wysyłam zdjęcia mojego chińskiego cudeńka:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	103290683_2419521728338470_3700916704739926165_n.jpg
Wyświetleń:	17
Rozmiar:	34.2 KB
ID:	270211 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	103060173_982249325537055_1199036195486208465_n.jpg
Wyświetleń:	16
Rozmiar:	38.1 KB
ID:	270212 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	103957561_1168107260233849_6021840922123314537_n.jpg
Wyświetleń:	16
Rozmiar:	54.0 KB
ID:	270213 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	103060173_261518848596910_1382508889765618869_n.jpg
Wyświetleń:	11
Rozmiar:	36.2 KB
ID:	270210

    Wydaje mi się, że ten ELM będzie niezdatny do programowania pilota nawet po modyfikacjach, ponieważ jak na ostatnim zdjęciu widać, jest to wersja 1.2, a FES wymaga wersji 1.3+.
    Jeśli chodzi o PIC, to niestety nie mogę odczytać napisów na tym scalaczku. Będę potrzebował do tego lupy.

    Koniec końców prawdopodobnie pozostaje mi zakup lepszego interfejsu i spróbować zaprogramować pilot za jego pomocą. W razie czego będę prosił o pomoc
    Ostatnio edytowane przez Damiano94 ; 08-06-2020 o 12:25

  8. #8
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    05 2020
    Auto
    Alfa 147 JTD 8V
    Postów
    174

    Domyślnie

    Cytat Napisał Damiano94 Zobacz post
    Koniec końców prawdopodobnie pozostaje mi zakup lepszego interfejsu i spróbować zaprogramować pilot za jego pomocą. W razie czego będę prosił o pomoc
    Chyba jedyna opcja, weź kablem USB. Bluetooth nigdy mi nie chciał działać prawidłowo po CANie...

  9. #9
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    11 2015
    Auto
    GT 1.9 JTD 150
    Postów
    23

    Domyślnie

    Też popełniłem podobny błąd, kupiłem ELMa z allegro za 50zł z nadzieją, że połączę się z BODY auta. Tani ELM nie ma współpracy w protokole CAN powyżej 1.3/1.4 (nie pamiętam już który dokładnie) Odesłałem do sprzedawcy i poprosiłem o zwrot pieniędzy. Nie chcę robić reklamy, ale dopiero zakup kabla za 150zł ze sklepu na literkę v i kończącą się na aken przyniósł efekt. Pozdrawiam.

  10. #10
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    05 2020
    Auto
    Alfa 147 JTD 8V
    Postów
    174

    Domyślnie

    Cytat Napisał sobek Zobacz post
    Też popełniłem podobny błąd, kupiłem ELMa z allegro za 50zł z nadzieją, że połączę się z BODY auta. Tani ELM nie ma współpracy w protokole CAN powyżej 1.3/1.4 (nie pamiętam już który dokładnie) Odesłałem do sprzedawcy i poprosiłem o zwrot pieniędzy. Nie chcę robić reklamy, ale dopiero zakup kabla za 150zł ze sklepu na literkę v i kończącą się na aken przyniósł efekt. Pozdrawiam.
    Prawda. Miałam podobne doświadczenia. Zakup inteface'u gdzie sprzedawca gwarantował, że będzie działał z Fiatem/Alfą rozwiązało problem. Moejmu chłopakowi udało się zmodyfikować jednego ELM'a z poprzednio kupionych, żeby działał z FES, próbował to samo zrobić z kolejnym jaki plątał się po garażu, kompletnie bez sukcesu.
    Można by pisać pewnie doktorat o rodzajach chińskich klonów interface'u ELM327, ale po prostu szkoda czasu. Dobry interface i po problemie.

Podobne wątki

  1. [Giulietta] Alfa OBD i ELM327 bluetooth
    Utworzone przez zielun w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 11-11-2018, 15:30
  2. [Giulia] B4A (Basic4Android) program APK do odczytu PID w aucie z pomocą interfejsu BlueTooth
    Utworzone przez bubu321 w dziale Giulia/Stelvio
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 22-11-2017, 07:40
  3. Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 22-11-2017, 07:28
  4. [GTV] Podłączenie ELM327 bluetooth
    Utworzone przez parsifal w dziale Gtv/Gtv Spider
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 31-10-2016, 06:49
  5. Problem - ELM327 Bluetooth
    Utworzone przez norbas w dziale 147
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 20-07-2016, 22:33

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory