Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 33

Temat: GT żuciła palenie :(

  1. #21
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    01 2009
    Auto
    wspomnienia po AR GT
    Postów
    582

    Domyślnie

    1.CODE - OPIS FUNKCJONOWANIA

    Jednostka CODE w Body Computer M1 zasilana jest z akumulatora przez obwód maxifuse CPL
    B99 (Z B5 dla silnika 3.2 V6) styk 18 konektora F, natomiast zasilanie
    włączane kluczykiem (INT) przesyłane jest na styk 9.

    Obwód wychodzący ze styku 29 złącza A M1jest obwodem szeregowym połączonym
    z centralką sterowania silnika M10- przez którą prowadzony jest dialog rozpoznania
    kluczyka i wymiany kodów.

    Antena urządzenia CODE

    P91 połączona jest za pośrednictwem dwóch przewodów z jednostką CODE w M1
    ,do styków 4 i 5 konektora A; antena umieszczona jest współosiowo względem
    wyłącznika zapłonu tak, aby rozpoznawała wkładanie i przekręcanie kluczyka.

    Poprzez linię CAN, Body Computer M1 łączy się z zestawem wskaźników
    E50, w celu włączenia lampki sygnalizacyjnej ''awaria CODE''.

    2.CODE - SCHEMAT ELEKTRYCZNY rys1

    Kod elementu:

    B1 SKRZYNKA BEZPIECZNIKÓW W KOMORZE SILNIKA
    B2 SKRZYNKA BEZPIECZNIKÓW POD DESKA ROZDZIELCZA
    B5 Skrzynka MAXIFUSE-1
    B99 Skrzynka bezpieczników maxi fuse na akumulatorze
    C15 Połączenie z masą deski rozdzielczej po stronie kierowcy
    E50 ZESTAW WSKAZNIKÓW
    H1 WYLACZNIK ZAPLONU
    M1 BODY COMPUTER
    M10 CENTRALKA STERUJACA SILNIKIEM
    P91 ANTENA URZADZENIA FIAT-CODE

    3.CODE - ROZMIESZCZENIE ELEMENTÓW rys2

  2. #22
    s1bart1
    Gość

    Domyślnie

    ---------- Post dodany o godzinie 13:53 ---------- Poprzedzający go post został napisany o godzinie 13:47 ----------

    A i jeszcze jedno,czy "zasilnie" kontrolki "check engine" jest również z głównego sterownika jeśli tak to z którego pinu ,Coś mi nie pasuje z tym sterownikiem albo z wiązką która idzie do niego

  3. #23
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    01 2009
    Auto
    wspomnienia po AR GT
    Postów
    582

    Domyślnie

    masz jeszcze opis VDC ta kontrolka zapaliła Ci się:

    1.VDC:

    Układ został zaprojektowany w taki sposób, aby uzupełnić, a nie zastąpić normalny układ hamowania mechanicznego, gwarantując w ten sposób skuteczne zabezpieczenie w przypadku uszkodzenia: faktycznie działa przy użyciu tego samego płynu hamulcowego jak w tradycyjnym układzie mechanicznym.
    Cztery czujniki, umieszczone na czterech kołach, sygnalizują w każdej chwili elektronicznej centralce sterującej prędkość każdego koła, rejestrując ich zablokowanie, poślizg i utratę przyczepności.
    W tych sytuacjach centralka steruje odpowiednio elektrozaworami, które modulują ciśnienie w obwodzie hydraulicznym, eliminując zablokowanie i doprowadzając samochód do granicy przyczepności, co pozwala uzyskać najkrótszą możliwą drogę hamowania, bez utraty kontroli nad kierownicą.
    Aktywne czujniki wykorzystujące zjawisko Hall''a, umieszczone naprzeciw kodera magnetycznego wbudowanego w łożysko piasty. Sygnał wytworzony w tych warunkach jest mniej czuły na zakłócenia elektromagnetyczne i cieplne.
    Ponadto centralka steruje rozdziałem siły hamowania na oś tylną, zastępując mechaniczny konektor hamowania stosowany poprzednio (funkcja ''EBD'': Electronic Brake Distribution'').
    Centralka jest wyposażona w funkcję autodiagnostyczną, która w razie wystąpienia usterki funkcji ''ABS'' włącza odpowiednią lampkę sygnalizacyjną i jednocześnie wyłącza system; dlatego w takich warunkach samochód hamuje tylko w oparciu o tradycyjny system hamowania.
    Jeżeli centralka stwierdzi również wystąpienie usterki funkcji ''EBD'' włącza lampkę sygnalizacyjną ''awaria ABS'' oraz lampkę ''niski poziom płynu hamulcowego'' i ''zaciągnięty hamulec

    Układ ASR, kontrolując ślizganie się kół napędzających, zwiększa stabilność i bezpieczeństwo czynne samochodu: jeżeli poślizg jest spowodowany przekazanie zbyt dużej mocy układ działa - wspólnie z centralką sterowania silnikiem - zmniejszając moc silnika; jeżeli natomiast zostanie wykryty poślizg tylko jednego koła układ działa ''hamując'' ślizgające się koło poprzez zadziałanie na elektrozawór.
    System ABS-ASR jest ponadto połaczony z systemem VDC (VEHICLE DYNAMICS CONTROL) kontrolujący stabilność samochodu, działający na moment napędowy i hamujący koła w sposób zróżnicowany: w przypadku utraty przyczepności uczestniczy w przywracaniu samochodu na właściwą trajektorię.
    Układ VDC działa na silnik i hamulce generując moment stabilizujący w przypadku wykrycia przez czujniki ABS warunków, które mogłyby prowadzić do poślizgu samochodu.-

    Specjalnymi elementami układu VDC, oprócz elementów układu ABS, są:
    -czujnik położenia koła kierownicy (czujnik skrętu);
    -czujnik obrotu koła wokół osi pionowej i przyspieszenia bocznego (siłą odśrodkowa) (czujnik pochylenia);
    -czujnik ciśnienia w zespole hydraulicznym ABS (czujnik ciśnienia);

    Centralka przetwarza informacje otrzymane z czujników i dzięki temu cały czas zna położenie samochodu i porównuje je z idealną trajektorią, po jakiej chciałby poruszać się kierowca. W przypadku rozbieżności, w ułamku sekundy centralka wybiera i steruje najodpowiedniejszymi działaniami w celu natychmiastowego powrotu samochodu na trajektorię: hamuje z siłą o zmiennym natężeniu jedno lub więcej kół i, w razie potrzeby, zmniejsza moc przekazywaną z silnika.
    Układ VDC włącza się automatycznie przy każdym uruchomieniu silnika i nie można go wyłączyć.
    Układ ASR włącza się automatycznie przy każdym uruchomieniu silnika: można go wyłączyć za pomocą odpowiedniego przycisku, znajdującego się na tunelu środkowym. Przy układzie wyłączonym zaświecają się równocześnie dioda na przycisku i odpowiednia lampka sygnalizacyjna w zestawie wskaźników.
    Natomiast gdy system działa lampka sygnalizacyjna migocze, aby zasygnalizować kierowcy, że system VDC zadziałał z powodu warunków przyczepności do nawierzchni.
    Kiedy centralka stwierdza błąd funkcjonowania ''ASR'' lub funkcji ''VDC'', powoduje zapalenie sie lampki na stałe.

    2.VDC - OPIS FUNKCJONOWANIA:

    Opis funkcjonowania
    Centralka elektroniczna ABS

    M50
    jest zasilana (na stykach 2 i 6) bezpośrednio z akumulatora przez przewód zabezpieczony bezpiecznikiem głównym maxi fuse F4, znajdującym się w skrzynce bezpieczników w komorze silnika

    B1

    Zasilanie poprzez wyłącznik zapłonu (INT) przesyłane jest do styku 23 w obwodzie zabezpieczonym bezpiecznikiem F42 centralki pod deską rozdzielczą

    B2

    Centralka jest połączona z masą poprzez styki 1 i 5.

    Cztery czujniki

    K70
    ,

    K71
    ,

    K75
    ,

    K76
    przesyłają sygnały prędkości kół odpowiednio do styków 28-12, 15-16, 13-14 i 10-31

    M50
    .

    Wyłącznik pedału hamulca

    I30 kiedy jest wciśnięty pedał hamulca -
    przesyła sygnał zgody (styk N.A.) na styk 32 centralki

    M50
    , zostaje ona wyłączona przy każdym uruchomieniu układu ABS, jeżeli nie zostanie naciśnięty pedał hamulca; Wyłącznik

    I30
    zasilany jest poprzez wyłącznik zapłonu (INT) poprzez bezpiecznik

    F37
    skrzynce bezpieczników

    B2
    .

    Przy zwolnionym pedale styk N.C. zostaje wysłany do styku 20 centralki M50; ten styk wyłącznika

    I30
    jest zasilany poprzez ''wyłącznik zapłonu'' (INT) poprzez bezpiecznik F37 centralki

    B2
    .

    Przycisk ''ASR OFF'', znajdujący się na desce rozdzielczej

    H35
    , wysyła sygnał wyłączenia do styku 27

    M50
    , natomiast ze styku 18 wysyłany jest sygnał włączający odpowiednią lampkę sygnalizującą wyłączenie układu także na desce rozdzielczej H

    35
    .

    Ze styku 37

    M50
    wysyłany jest do Body Computer

    M1
    ''dyskretny'' sygnał prędkości; ten sam sygnał powtarzany jest także przez sieć CAN.

    Czujnik skrętu

    K58
    jest zasilany przez centralkę ABS

    M50
    na styku 39, natomiast ze styku 21 otrzymuje sygnał masy odniesienia: sygnał gwałtownego skrętu jest wysyłany poprzez sieć CAN do centralki sterowania silnikiem

    M1
    i centralki ABS

    M50
    .

    Czujnik odchylenia K74 jest zasilany przez centralkę ABS

    M50
    na styku 39, natomiast ze styku 21 otrzymuje sygnał masy odniesienia: wymiana sygnałów kontroli i sterowania z centralką ABS

    M50
    realizowana jest na stykach 8,9,10 i 41.

    Czujnik ciśnienia

    K72

    M50
    na styku 42, natomiast ze styku 25 otrzymuje sygnał masy odniesienia: sygnał ciśnienia jest wysyłany na styk 26 centralki ABS

    M50
    .

    Poprzez linię CAN, centralka ABS

    M50
    łączy się ze styku 24 i 40 - z Body Computer

    M1
    i zestawem wskaźników

    E50
    , w celu sterowania lampką sygnalizacyjną ''awaria ABS'' i, jeśli problemy są związane z funkcją EBD, lampką sygnalizacyjną ''niskiego poziomu płynu hamulcowego'' i ''hamulca ręcznego''. Funkcje VDC i ASR sterują natomiast lampką sygnalizacyjną VDC zgodnie z powyższym opisem.

    Odczyt danych autodiagnostyki można zrealizować podłączając się do złącza C Body Computer

    M1
    styk 1 do niego przesyłane są sygnały ze styku 11 centralki

    M50
    poprzez odpowiedni obwód diagnostyczny.

    3.VDC - SCHEMAT ELEKTRYCZNY rys1:
    Kod elementu:

    B5 Skrzynka MAXIFUSE-1
    C12 POLACZENIE Z MASA UKLADU ABS
    D1 ZŁĄCZE WIĄZKI PRZEDNIEJ / WIĄZKI DESKI ROZDZIELCZEJ ( PRZÓD )
    D43 Złącze wiązki deski rozdzielczej /części środkowej
    D97 ZLACZE ZWIERAJACE
    E50 ZESTAW WSKAZNIKÓW
    H1 WYLACZNIK ZAPLONU
    H35 WYLACZNIKI NA TUNELU ( FUNKCJE ELEKTRYCZNE )
    I30 WYLACZNIK PEDALU HAMULCA ( PRZÓD )
    K58 CZUJNIK SKRĘTU ( PRZÓD )
    K70 CZUJNIK KOŁA PRZEDNIEGO LEWEGO. DLA ABS ( PRZÓD )
    K71 CZUJNIK KOLA PRZEDNIEGO PRAWY. DLA ABS
    K72 CZUJNIK CIŚNIENIA (VDC) ( PRZÓD )
    K74 Czujnik odchylenia kierunku (VDC)
    K75 CZUJNIK OBROTÓW KOŁA TYLNEGO LEWEGO. DLA ABS ( FUNKCJE ELEKTRYCZNE )
    K76 CZUJNIK OBROTÓW KOŁA TYLNEGO PRAWEGO. DLA ABS ( FUNKCJE ELEKTRYCZNE )
    M1 BODY COMPUTER
    M50 CENTRALKA ABS ( PRZÓD )

    4.VDC - ROZMIESZCZENIE ELEMENTÓW rys2

  4. #24
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    01 2009
    Auto
    wspomnienia po AR GT
    Postów
    582

    Domyślnie

    Schemat przepływu informacji na wejściu / wyjściu centralki rys1:

    1, Dodatkowa elektryczna pompa paliwa
    2, Elektrozawór VGT
    3, Sprężarka klimatyzacji
    4, Elektrozawór E.G.R.
    5, Obrotomierz
    6, Elektrowentylator
    7, Centralka świec żarowych
    8, Potencjometr pedału przyspieszenia
    9, Wyłącznik pedału hamulca - sprzęgła
    10, Czujnik ciśnienia paliwa
    11, Debimetro (Przepływomierz powietrza)
    12, Czujnik temperatury płynu chłodzącego
    13, Czujnik temperatury paliwa
    14, Cruise Control (tam gdzie jest przewidziany)
    15, Czujnik zbyt wysokiego ciśnienia i temperatury zasysanego powietrza
    16, Czujnik fazy
    17, Czujnik obrotów
    18, Prędkościomierz
    19, Akumulator
    20, Alfa Romeo CODE (body computer)
    21, Gniazdko diagnostyczne
    22, Regulator ciśnienia
    23, Elektrowtryskiwacze
    24, Świece żarowe
    25, Elektrozawór przepustnicy (na korpusie przepustnicy)
    26, Lampka sygnalizacyjna włączenia świec żarowych
    27, Lampka sygnalizacyjna wtrysku
    28, Lampka sygnalizacyjna maksymalnej temperatury płynu chłodzącego
    29, Lampka sygnalizacyjna obecności wody w paliwie

    Autodiagonostyka:

    System autodiagnostyczny centralki sprawdza sygnały przesyłane przez czujniki porównując je z maksymalnymi, dopuszczalnymi wartościami.

    SYGNALIZACJA USZKODZEŃ PRZY URUCHOMIENIU:

    -lampka sygnalizacyjna zapala się na 4 sekundy sygnalizując fazę testu;
    -lampka sygnalizacyjna gaśnie po 4 sekundach, jeżeli test nie wykaże uszkodzenia żadnego elementu, które mogłoby pogorszyć wartości wymagane przez normy ochrony środowiska;
    -lampka sygnalizacyjna świecąca się po upływie 4 sekund oznacza uszkodzenie.

    SYGNALIZACJA USTEREK PODCZAS PRACY:

    -zapalona lampka sygnalizacyjna oznacza uszkodzenie;
    -lampka sygnalizacyjna zgaszona oznacza brak awarii elementów, które mogłyby pogorszyć wartości przewidziane przez normy ochrony środowiska.

    RECOVERY:
    Centralka określa każdorazowo typ recovery, w zależności od elementu, który uległ uszkodzeniu.
    Parametry recovery są funkcją sygnałów z elementów nieuszkodzonych.

    Rozpoznanie alfa romeo code:
    Centralka, z chwilą obrócenia kluczyka w wyłączniku zapłonu w położenie ''MAR'', przeprowadza dialog z body computer za pośrednictwem funkcji Alfa Romeo CODE, aby uzyskać zezwolenie na rozruch silnika.

  5. #25
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    01 2009
    Auto
    wspomnienia po AR GT
    Postów
    582

    Domyślnie

    wszystkie układy są ze sobą powiazane: KonektorB pin 47-Linia W immobilizer,
    jeżeli przedstawione powyżej schematy oraz opisy nie pomogły to pozostaje Ci tylko Examiner, szkoda tylko że nie można zdiagnozować tego samemu darmowym programem UniDiagKWP2000_0_4_0_3+def_multijety_19_24- nie obsługuje lini Immobilisera, jak ustalisz co tam padło to daj znać, powodzenia!!!

  6. #26
    s1bart1
    Gość

    Domyślnie

    Dzięki wielkie, jutro będę od rana ćwiczył Alfe ,mam nadzieje że dojdę co ja boli. Dziwi mnie że wpadłem do tak niewielkiej dziury i masz,tyle problemów naraz ,no nic przestudiuje teraz Twoje porady i schematy a jutro postaram się je wykorzystać w praktyce ,szkoda że nie jesteś z Bielska bo razem byśmy może znaleźli przyczynę

    ---------- Post dodany o godzinie 18:41 ---------- Poprzedzający go post został napisany o godzinie 18:25 ----------

    przeglądam teraz rysunek sterownika głównego silnika i widzę że źle podałem Ci piny które są zaśniedziałe ,porawne numery są takie 92,93,94 oraz 70,71,72 i teraz tak -co to jest 94,niema go w rozpisce ,co to jest "71, Lampka sygnalizacyjna MIL",i gdzie znajdę przekaźnik z pinu nr 72

  7. #27
    s1bart1
    Gość

    Domyślnie

    Na obecna chwilę, sprawa wygląda tak:zdemontowałem sterownik silnika i po oględzinach stwierdziłem że jest pękniecie w obudowie (tej plastikowej do której wchodzi większa kostka),rozkręciłem sterownik a za nic na świecie nie mogę go rozpołowić i sprawdzić jak wygląda w środku,dodam że ostatnio był myty silnik bo było parę wycieków oleju i tak myślę czy właśnie woda nie dostała się do sterownika i czy nie zrobiła w nim jakiegoś zwarcia Silnik był myty ok 3 dni przed rzuceniem palenia przez Alfe,ale sporadycznie nią jeździłem

    ---------- Post dodany o godzinie 06:53 ---------- Poprzedzający go post został napisany o godzinie 05:31 ----------

    Cytat Napisał agentzo Zobacz post
    1.CODE - OPIS FUNKCJONOWANIA

    kluczyka i wymiany kodów.

    Antena urządzenia CODE

    Kod elementu:

    B5 Skrzynka MAXIFUSE-1
    E50 ZESTAW WSKAZNIKÓW
    H1 WYLACZNIK ZAPLONU
    M1 BODY COMPUTER

    Który to jest konektor F ????

    ---------- Post dodany o godzinie 06:54 ---------- Poprzedzający go post został napisany o godzinie 06:53 ----------

    Masa i zasilanie do sterownika silnika dochodzi ,niby jest ok ,chciałbym teraz sprawdzić zasilanie do immo tylko niewiem która to jest wtyczka
    Ostatnio edytowane przez s1bart1 ; 09-09-2009 o 06:33

  8. #28
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    01 2009
    Auto
    wspomnienia po AR GT
    Postów
    582

    Domyślnie

    1.WĘZEŁ BODY COMPUTER E04 (NBC):

    Węzeł body Computer (NBC), komponent w obrębie, którego realizowane jest sterowanie wieloma funkcjami za pomocą mikroukładu elektronicznego, jest podłączony do centralki elektromechanicznej panelu sterowania (CPL); są one umieszczone w strefie pod panelem sterowania po lewej stronie kierownicy i stanowią jednolity zespół nazywany węzłem panelu sterowania (NPL).

    rys1:
    1 - Body computer (NBC)
    2 - Centralka panelu sterowania (CPL)

    NBC+CPL = NPL

    Zarówno część elektroniczna jak i część elektromechaniczna spełniają również funkcje podłączenia do układu i posiadają złącza konektorowe stałe umożliwiające podłączenie wiązek przewodów przedniej, tylnej i panelu sterowania.

    Na części elektromechanicznej zamontowano bezpieczniki i przekaźniki, natomiast na części elektronicznej przewidziano złącze konektorowe stałe dla EOBD. Za pomocą tego złącza konektorowego realizowana jest diagnostyka/programowanie poprzez linię K NCM, NFR, NCR, CAB oraz diagnostyka/programowanie poprzez linię B-CAN komponentów, które posiadają odpowiedni interfejs.

    rys2:
    A - Centralka NBC widok z przodu
    B - Centralka NBC widok z tyłu
    1 - Złącze elektryczne M01F 20 STYKOWE
    2 - Złącze elektryczne M01E 40 STYKOWE
    3 - Złącze elektryczne M01G gniazdka diagnostycznego EOBD
    4 - Złącze elektryczne M01A 40 STYKOWE
    5 - Złącze elektryczne M01B 9 PIN
    6 - Złącze elektryczne M01C 18 PIN
    7 - Złącze elektryczne M01D 9 PIN

    2.Wtyk wyjściowy centralki body computer nbc rys3:
    -Złącze konektorowe M01F (20 stykowy)

    ZŁĄCZE KONEKTOROWE M01F: POŁĄCZENIE MIĘDZY BODY COMPUTER (NBC) I CENTRALKĄ PANELU STEROWANIA (CPL) I ZŁĄCZE KONEKTOROWE B02E

  9. #29
    s1bart1
    Gość

    Domyślnie

    OK ,po sprawdzeniu wszystkiego co byłem w stanie sprawdzić na podstawie porad i schematów kolegi, auto wylądowało u elektronika samochodowego z podejrzeniem uszkodzenia sterownika silnika.Szkoda że nie mam żadnego testera do Alfy,bo chętnie bym z nią jeszcze powalczył ,ale cóż ,niech teraz inni walczą.Jak dowiem się czegoś więcej to dam znać,na razie wszystkim bardzo dziękuje za okazaną pomoc

  10. #30
    s1bart1
    Gość

    Domyślnie

    Niestety moje podejrzenia były słuszne, sterownik silnika jest uszkodzony i niestety nie da się go naprawić.przejrzałem Alledrogo i niestety niemogę trafić na żaden który by pasował do moich numerów,może któryś z kolegów ma do sprzedania sterownik silnika lub wie gdzie mogę taki kupić ,podaje nr.:w/g FIAT 55 19 88 09 i BOSCH 0 281 ... 511 (niestety w miejscu gdzie są kropki uszkodzona jest naklejka na sterowniku i albo jest 011 ,albo 014)
    Wszystkie podpowiedzi proszę pisać w temacie

Podobne wątki

  1. [159] Rzuciła palenie
    Utworzone przez Budzy w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 23-11-2015, 12:39
  2. 2.4 jtd 150 km palenie z plaka
    Utworzone przez Alfa 155 w dziale 156
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 21-01-2015, 15:52
  3. 147 JTD 16 rzuciła palenie
    Utworzone przez omen w dziale 147
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 15-05-2013, 19:32
  4. palenie na benzynie
    Utworzone przez mild40 w dziale 156
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 27-11-2011, 09:37
  5. Alfa rzuciła palenie!!!
    Utworzone przez Tomas40 w dziale 156
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 21-05-2009, 19:08

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •
Amortyzatory